Christine Svensson
Christine Svensson - 29 år - Bæredygtigt design
Det vil jeg forandre
Jeg ønsker i fremtiden at skabe bæredygtige løsninger der kan være med til at gøre en forskel for andre.
Derfor valgte jeg en ingeniøruddannelse
Jeg valgte en ingeniøruddannelse fordi det tiltalte mig at få en teknisk vinkel på mine kreative ideer. Jeg har altid godt kunne lide at skabe mine egne løsninger - især at bygge modeller og skabe virkelige design, vakte min interesse.
Det bedste ved min uddannelse
At jeg gennem mine studier har fået lov at afprøve den tunge teori i den virkelig verden og gennem mine projekter gjort en stor forskel.
Fremtidsmulighederne med min uddannelse
Jeg vil bruge min uddannelse til at starte min egen virksomhed!
Jeg ønsker at realisere mit speciale projekt, jeg føler jeg er godt klædt på, med en tung rygsæk fuld af erfaringer der kan være med til at skabe innovative løsninger.
Her kan du læse til ingeniør
Esbjerg
AAU Esbjerg
Link to AAU Esbjerg
Herning
VIA University College
Link to VIA University College
AU Herning
Link to AU Herning
Horsens
VIA University College
Link to VIA University College
Kalundborg
Professionshøjskolen Absalon
Link to Professionshøjskolen Absalon
København
AAU København
Link to AAU København
DTU i Lyngby og Ballerup
Link to DTU i Lyngby og Ballerup
Odense
Syddansk Universitet
Link to Syddansk Universitet
Sønderborg
SDU Sønderborg
Link to SDU Sønderborg
Aalborg
Aalborg Universitet
Link to Aalborg Universitet
Aarhus
VIA University College
Link to VIA University College
Aarhus Universitet
Link to Aarhus Universitet
Se hvor Christine kan arbejde
Bliv klogere på Ingeniøruddannelserne
- Du kan vælge at læse til enten diplomingeniør eller civilingeniør.
- Diplomingeniøruddannelsen varer 3½ år og inkluderer et halvt års praktik. Herefter kan du gå direkte ud i job eller tage en overbygning til civilingeniør.
- Du kan også vælge at starte på en femårig civilingeniøruddannelse, som består af en bacheloruddannelse (3 år) efterfulgt af en kandidatuddannelse (2 år).
- Her kan du læse mere om ingeniøruddannelser i Danmark.